Om oss

LW Fastigheter är samlingsnamnet för ett tjugotal bolag som äger och förvaltar lokaler, bostäder och samhällsfastigheter om cirka 150 000 kvadratmeter.

Som en betydande lokal aktör deltar bolaget aktivt i Kalmars stadsutveckling.

Bolaget har under senare år främst expanderat genom nyproduktion med bland annat det moderna vårdboendet Berga Backe, höghusen i kvarteret Hjortronet och den prisbelönta kontorsfastigheten Svensknabben 10.

En tydlig strategi är att verka enbart i Kalmar med omnejd vilket ger en stark lokalförankring. En ägare och en liten effektiv organisation ger korta beslutsvägar och smidiga processer. Detta tillsammans med gedigen erfarenhet i branschen är några av de fördelar som vi erbjuder som hyresvärd.

Medarbetare

Caroline Turkowitch, LW Fastigheter

Caroline Turkowitch | Verksamhetschef | caroline@lwfastigheter.se

Michael Lindebring, LW Fastigheter

Michael Lindebring | Fastighetschef | michael@lwfastigheter.se

Henric Sjögren, LW Fastigheter

Henric Sjögren | Uthyrningsansvarig bostäder | henric@lwfastigheter.se

Isabelle Svensson, LW Fastigheter

Isabelle Svensson | Marknadsansvarig kommersiella fastigheter | isabelle@lwfastigheter.se

Adam Borg, LW Fastigheter

Adam Borg | Junior projektledare | adam@lwfastigheter.se

Linn Boklund, LW Fastigheter

Linn Boklund | Ekonom | linn@lwfastigheter.se

Rebecca Neilan, LW Fastigheter

Rebecca Neilan | Ekonom | rebecca@lwfastigheter.se

Anton Mellström Bescher, LW Fastigheter

Anton Mellström Bescher | Ekonom | anton@lwfastigheter.se

Johan Lindqvist, LW Fastigheter

Johan Lindqvist | Teknisk förvaltare | johan@lwfastigheter.se

Magnus Florå, LW Fastigheter

Magnus Florå | Fastighetstekniker | magnus.flora@lwfastigheter.se

Daniel Håkansson, LW Fastigheter

Daniel Håkansson | Fastighetstekniker | daniel.hakansson@lwfastigheter.se

Joakim Jonsson, LW Fastigheter

Joakim Jonsson | Målare | joakim.jonsson@lwfastigheter.se

Lars Wärnberg, LW Fastigheter

Lars Wärnberg | Ägare | lars@lwfastigheter.se

Historik

Lars Wärnberg, ägare till bolaget köpte sina första fastigheter i Kalmar 1993 och inriktade sig då främst på bostäder med centrala adresser. Sedan dess har bolaget vuxit i stadig takt och vidgat sin fastighetsportfölj. Betydelsefulla förvärv skedde under lågkonjunkturen 2008 då bland annat Kvarnarna vid hamnen blev en del i fastighetsportföljen. 2011 köpte LW bland annat Berga Centrum och 300 intilliggande lägenheter och kort därefter delar av universitetets lokaler.